Včelí vosk

#

Zpět na blog

Včelí vosk

S láskou napsala: Lucie Sára

Jsem Lůca a jsem částí Včelaříme! Kromě správy e-shopu mám na starost i články, kterými vás pravidelně zásobuji! S láskou pro vás tvořím obsah, který vás tak baví! A jsem za to moc ráda.

Publikováno: 31. 1. 2022

Svíčka ze včelího vosku! Na fotce je krásně vidět, jak je důležité se k vosku chovat velmi opatrně a s respektem. Svíčka vlevo je odlita z vosku, který přišel na chviličku do kontaktu s kovem. Vosk jakoby zčerná a ztmavne a ztratí svou krásnou barvu. Svíčka vpravo „spolupracovala“ pouze s potravinářskou nerezí a zůstal tedy krásný. Vstupní vosk byl naprosto stejný. Rozhodně se vyplatí chovat se ke včelím produktům s respektem a úctou.

Úplně bílý vosk je ten poctivý a nejčerstvější!

Včelí vosk

Jak vzniká vosk

Věděli jste, že včelá má voskotvorné žlázy? Ano, je to tak. Včelí vosk je unikátní nejen v tom, jak voní, vypadá a jakou má strukturu, ale také tím, že pravý včelí vosk opravdu umí vytvořit jen včela. Včela dělnice má vyvinuté voskotvorné žlázy. Matka a trubci tyto žlázy nemají. Vosk si vyrábí včely proto, aby si mohly vystavit své domečky – plástve, aby měly kam ukládat vajíčka, starat se o malé včelky a také med, jako svou potravu. Med včely uzavírají do včelích buněk a konzervují je tak, aby vydržel a mohly se k němu přes zimu, kdy nemohou létat a sbírat si potravu, vracet. Včely mají vlastní svět a my jej moc rádi pozorujeme. Mají vše krásně zařízené, vše funguje a my se snažíme od nich učit. Každá včela má svůj úkol, který se v průběhu života mění. Každá včela přesně ví, co se od ní čeká a co má dělat.

Zpátky k vosku. Barva vosku reflektuje to, co včela sní, jaká je její potrava. Může se od sebe lišit. Můžete vidět vosk, který je krásně žlutý, ale také vosk, který je do hněda. Není to odrazem kvality vosku, ale potravy včely. V pokojové teplotě je možné vosk skladovat neomezenou dobu, nekazí se.

Mohlo by vás taky zajímat:

Včelí med vs. Pampeliškový med

Včelí med vs. Pampeliškový med

Určitě jste už někdy slyšeli pojem pampeliškový med, že? A mysleli jste si, že jde o med včelí, kde se přidají...

Zavíječ

Zavíječ

Stává se, že nám někdo zavolá, že mu přestaly lítat včelky. Chvíli to neřeší. Po nějaké době se v prázdném úlu...

Propolis

Propolis

Propolis je dalo by se říci takový přírodní lék včel. Vzniká tak, že včela sbírá pryskyřici a společně s výměšky svých...