Medovina

#

Zpět na blog

S láskou napsala: Lucie Sára

Jsem Lůca a jsem částí Včelaříme! Kromě správy e-shopu mám na starost i články, kterými vás pravidelně zásobuji! S láskou pro vás tvořím obsah, který vás tak baví! A jsem za to moc ráda.

Publikováno: 17. 11. 2022

Nápoj králů nebo bohů. Mnozí si myslí, že se pod tímto názvem skrývá víno. Ano, mají pravdu, ale jen částečnou.

Možná to vzniklo překladem, možná nepochopením nebo možná „převálcováním“. Ale ve skutečnosti se jedná o medové víno. Ano, medovina je medové víno. Výroba medoviny probíhá tak, že se med smíchá s vodou a nechá se zkvasit. Naprosto jednoduché. Vodu je potřeba přidat, protože jí v medu je tak málo, že by to kvasinky prostě nezvládly – laicky řečeno – med by je svými účinky zabil. A nejen kvasinky. Díky této skutečnosti je dobře skladovaný včelí med (tedy skladovaný bez přístupu vzduchu – např. v zavařovací sklenici) opravdu nezkazitelný.


Existují tisíce návodů, jak připravit medovinu. Podle našeho názoru je tím nejlepším pouze smíchání vody, medu, kvasinek a vše nechat v klidu kvasit zhruba při pokojové teplotě. Žádné vaření, žádné sbíraní pěny, žádné udržování teploty, žádné filtrování, žádné zlepšováky. Hrubě řečeno – prostě to nechat být. Vše proběhne dokonale samo a hotová medovina se pozná tak, že přestane kvasit. To je okamžik, kdy medovinu stáhneme, naláhvujeme a pošleme mezi lidi. Její chuť je syrová, ale nám se tak líbí nejvíce. Spousta lidí říká, že medovina potřebuje zrát, potřebuje zaoblit chuť, srazit tu syrovost. Ano, my souhlasíme s tím, že se chuť změní, ale podle našeho názoru se nezlepší, možná bychom řekli, že mnohdy spíše naopak.

pouring strong alcohol drink into glasses which are wooden table — Včelaříme!

Chuť medoviny zásadně ovlivňují vstupní suroviny. Tedy včelí med a voda. My se snažíme používat nejsilnější lipový med. Jeho hořká chuť totiž skvěle v medovině vynikne a sama medovina pak má zajímavou a neotřelou chuť. Samozřejmě i vodu používáme tu, která nám chutná nejvíce. A to pramenitou, bez jakékoliv chemické úpravy. Dalším faktorem, který výrazně ovlivní chuť, je poměr vody a medu. Nám nejvíce chutná poměr 1:1. Kilo medu na kilo vody. Jedná se tedy o medovinu s přívlastkem „královská“. Díky tomu zůstává medovina i po vykvašení velmi sladká. Další super věcí je to, že medovinu nevaříme, med díky tomu nepřijde o své skvělé vlastnosti a v podstatě se dá říci, že je medovina zdravá jako med.


S čím ještě experimentujeme, je barikování. Ano, zní to tak, že jdeme proti sobě (tedy naprosto čerstvá medovina vs barikování), ale milujeme chuť a vůni dřeva. A tu do medoviny dostaneme pouze zráním v přímém kontaktu se dřevem. Tedy v dřevěném sudu nebo za použití dřevěných štěpek v demižonu či nerezovém sudu. Do uzeného medu dodá nejlepší chuť ořechové dřevo s trochou třešně. Zkoušíme tedy i vycházet z tohoto faktu. Samozřejmě nesmí chybět dub a to v surovém stavu, ale i pořádně toustovaný (opalovaný).


Super na medovině je to, že se dá pít jakkoliv. Při pokojové teplotě, chlazená, mražená i teplá. Velmi oblíbená je horká medovina. V zimě spolehlivě nahradí funkci svařáku. V Brně na Vánočních trzích frčí, kromě Turbomoštu, i desítky druhů horkých medovin. Medovina Brno prostě miluje. Nebo Brno miluje medovinu? Každý výrobce medoviny, ale vlastně i každý včelař Brno nesmí minout se svou nabídkou. Lidé si tady totiž moc rádi zakládají na kvalitních potravinách a nápojích.

Mohlo by vás taky zajímat:

Cheesecake z medových perníčků

Cheesecake z medových perníčků

Už se vám stalo, že jste dostali zaručený recept na medové perníčky a přestože jste dodrželi recept, postupy i všechny...

Svařák s medem

Svařák s medem

Svařené víno je v zimních měsících velice populární. Každý si dělá svařák po svém, někdo z červeného, někdo z bílého,...

Medové perníčky

Medové perníčky

Za chvíli tady máme Vánoce a s těmi se pojí cukroví a jedinečná vánoční atmosféra. A proto jsme si pro vás připravili...