Včelí med vs. Pampeliškový med

#

Zpět na blog

S láskou napsala: Lucie Sára

Jsem Lůca a jsem částí Včelaříme! Kromě správy e-shopu mám na starost i články, kterými vás pravidelně zásobuji! S láskou pro vás tvořím obsah, který vás tak baví! A jsem za to moc ráda.

Publikováno: 10. 11. 2022

Určitě jste už někdy slyšeli pojem pampeliškový med, že? A mysleli jste si, že jde o med včelí, kde se přidají pampelišky? Já jsem si to kdysi jako malá myslela, ale ono to tak není.

Co je to pampeliškový med?

Pampeliškový med se připravuje jako sirup. Alespoň tak ho připravovala moje babička. K výrobě je třeba nasbírat žluté pampeliškové květy a následně je příprava opravdu velice podobná přípravě sirupu – květy se zalijí vodou, vaří se, následně se nechají odležet nejlépe do druhého dne, pak se scedí, přidá se cukr a vaří se do zhoustnutí, následně se med z pampelišek nalije do sklenic ještě horký. Je to v podstatě taková forma domácího medu.

Je pampeliškový med zdravý?

Určitě je to zdraví prospěšné, pampelišky jsou prý dobré na trávení a močové cesty. Stejně tak jsou prospěšné při cukrovce, protože snižuje hladinu krevního cukru. Ale v podstatě se nejedná o pravý včelí med – ten se v něm vůbec nenachází.

A co včelí med?

Klasický med má taktéž zdraví prospěšné látky. Říká se, že med – stejně jako například česnek – je přírodní antibiotikum. Užívání lžičky medu každý den podporuje imunitu. Med je zdravý a dokonce i ten, který je tzv. „zcukernatělý“. Víte, proč med cukernatí? Každý med v sobě obsahuje unikátní složení látek, které následně „pracují“, některý med cukernatí velmi rychle v řádech dnů, jiné medy v řádech měsíců. Ale právě tuhnutí medu – jak se říká cukernatění – je jen jeho přirozená vlastnost a vůbec tím neztrácí na kvalitě.

Kvalitu medu snižuje dlouhodobé působení vysoké teploty – proto se med nedává do horkého čaje a nevaří se z něj sirupy, protože by se všechny prospěšné látky zničily a pak by z něj v podstatě opravdu zbyla pouze sladká tekutina. Ale není třeba se bát, med je docela odolný – v medu je několik stovek prospěšných látek, abychom je zničili, bylo by třeba ho několik desítek minut vystavovat teplotám vyšším než 60°C, pokud z něj tedy pečeme, nebojme se toho. V troubě máme sice 200°C, ale uvnitř těsta je ca 60-80°C po dobu pár minut, takže i med v cukroví bude v pořádku.

yellow flowers field 1 — Včelaříme!

A pokud chceme tuhý med znovu udělat tekutým, je nejlepší jej dát do hrnce s teplou vodou, do trouby nebo na topení a on se zase rozpustí.

Dostali jste chuť na med? Nejlepší je koupit si med od svého včelaře. Prodej medu od včelaře je nejjistější cesta, jak získat opravdový med. Ceny medu jsou – může se zdát – vyšší než v obchodě, ale víte, co kupujete. A věděli jste, že historicky se cena medu určuje dle ceny másla? Kilo medu má stát jako kilo másla. Mnozí včelaři v Brně zatím mají ceny nižší, tak směle do toho a užívejte si medové chvíle.

Mohlo by vás taky zajímat:

Zachraňte včely

Zachraňte včely

Se společností EPRIN jsme kamarádi a spolupracujeme na projektu Zachraňte včely! Už jste o něm slyšeli? Je to unikátní...

Zavíječ

Zavíječ

Stává se, že nám někdo zavolá, že mu přestaly lítat včelky. Chvíli to neřeší. Po nějaké době se v prázdném úlu...

Včelí vosk

Včelí vosk

Svíčka ze včelího vosku! Na fotce je krásně vidět, jak je důležité se k vosku chovat velmi opatrně a s respektem....